“Akıllı” Kadın Programları

Kadın programlarını gördüğümde Türk kadınlarının zeka seviyelerinin ciddi biçimde küçümsendiğini hissediyorum her seferinde. Bilmiyorum beki bu programları sunanlar ve program yapımcıları haklılar kimbilir.. Bu saçma sapan kadın programlarını izlemeye devam etmek üstelik bundan birde zevk duymak zeka seviyesinin düşüklüğünü ortaya koyuyor çünkü!

Kadın programı deyince ne yazık ki aklımıza gelen ilk şey dedikodu, magazin, kavga, gürültü ve çivisi çıkmış ilişkiler oluyor. Özellikle genç kesimin alay konusu olan kadın programları adeta komedi tadında “reality show” izletiyor. Konuğundan sunucusuna son derece ilginç karakterleriyle evlere şenlik bir ortam yaşanıyor. Tartışmanın alevlendiği esnada birbirini boğazlayacak sandığınız konuklar, birazdan başlayan müzikle, elde medil kolkola oynayabiliyor. Ailevi sorunların masaya yatırıldığı ve bilen bilmeyen herkesin konuşma ihtiyacı hissettiği programlar yardım umuduyla gelen kişinin sorununa çözüm sunmak yerine, tüm mahreminin herkese açık edilmesine neden oluyor. İzleyici oranı yüksek kanallardaki kadın programlarının çizdiği bu tabloya bakıp da karamsarlığa düşmemek mümkün değil. Zira bu tür yapımları izleyen kadın, kapatmak için ekranın düğmesine bastığında o hayattan kopamıyor. Uzun uzun saatlerini vererek takip ettiği programda izledikleri psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Gündüz vakitlerinde çayınızı, kahvenizi alıp televizyonun karşısına geçen bir ev hanımıysanız, ünlü program yapımcılarının kavga eden, bağırıp çağıran, ağlayan, ünsüz misafirleri ile hemhal oluyorsunuz demektir. Gündüz kuşağı boyunca, farklı isimlerle benzer hikayeler çıkıyor karşınıza. Elinizde kumanda hangi kanala giderseniz gidin; eşi tarafından dövülmüş, birileri tarafından kaçırılmış, sömürülmüş, başına bin bir türlü hal gelmiş kadınlar ve acı çeken erkeklerle karşılaşıyorsunuz. Nadiren maskeli olarak, çoğu zaman da kendi suretleriyle, meşhur deyişle “70 milyonun karşısına” çıkıp, tüm hayatlarını döküyorlar ortaya. Sanki ülkede televizyon seyretmek dışında işi olan tek bir kişi kalmamış. 70 milyon kişi, pür dikkat başkalarının hayatlarına, acılarına dikmiş gözlerini.

Mahremiyet duygusunu yavaş yavaş yitiren bir toplum olarak artık kimseden gizlimiz saklımız yok. Eskiden evimizin içinde sesimizi biraz yükselttiğimizde komşular duyar diye çekinen bir toplumdan, her şeyi ulu orta konuşan bir topluma dönüştük. Dertlerini en yakın dostlar dışında kimseye anlatmayan hanımlara, beylere ve asil duruşumuza ne oldu?

Derdini TV’den elalemle paylaşmak ve bu kadar deşifre olmak kimseye hiçbir şey kazandırmıyor, aksine kaybettiriyor. Renkli dünyanın cümbüşünden uzaklaşıp sosyal çevreye döndüklerinde, hayatlarına kaldıkları yerden devam edemiyorlar. Çünkü tüm aile hayatları, komşuları, çocukların arkadaşları, mahallenin bakkalı ve diğerleri tarafından biliniyor artık. via

 

Tüm kadın programlarını tenzih ederim tabiki, mesela Derya Baykal‘ın Derya’nın Dünyası ya da bir Melek Baykal‘ın sunduğu Melek kadın programını “genel olarak” gayet seviyeli ve yararlı buluyorum, ama tesettürlü hanımların faydalanabileceği çokta ayrıntı göremiyorum o programlarda da.. Ancak şu da yadsınamaz bir gerçek ki, bazen o burun kıvırdığım kadın programlarına çıkan gerçek yardıma muhtaç kişiler hakikaten yarar görebiliyor, bu da medyanın o kadar kirli ve karanlık dünyası içerisinde bile güzel birşeyler çıkabilmesinden dolayı mutluluk verici.

Akıllı kadın programları (peki ben neler izliyorum?)

İşte şimdi sizlerle severek izlediğim ve faydasını gördüğüm kadın programlarını paylaşıyorum. Akıllı kadın programları diyorum çünkü aklı başında olan ve sağlıklı düşünebilen her kadın; faydalı ilim kazanmaya, boş işlerden uzaklaşmaya ve dünya hayatını nefsani arzu ve heveslerine heba etmemeye çalışan kadındır ve bence bu sayacağım programları izleyen kadınlar işte tam da böyle kadınlardır..

necla nazırın şimdiki son hali hangi kanalda

İlk olarak gözümün nuru Semerkand TV‘den Necla Nazır’ın sunduğu Hanımlar Buyrun‘u öneriyorum. Necla Nazır’ın şimdiki son halini merak edenler de izlesin derim 🙂 Zira güzel yönde büyük değişimler var kendisinde. Şu sıralar eski bölümlerin tekrarını ısıtıp ısıtıp yayınlasalar da yeni yayın dönemine yenilerek girecek bir kadın programı. Kesinlikle en faydalı ve en güzel kadın programı bence. “Kadın programı deyince aklımıza neler geldiğini bir düşünelim. Aslında bunu düşündüğümüzde televizyonların kadınlara neleri layık gördüğünü de düşünmüş oluyoruz. Hanımların izzetine yakışan bir kadın programının ne kadar gerekli olduğunu da fark ediyoruz. Necla Nazır Hanımlar Buyrun programıyla, hafta içi her gün birbirinden değerli konuklar ağırlıyor. Aile, çocuk, yemek, kıyafet, tasarım gibi konuları Müslüman kadınların asaletine yakışır bir şekilde ele alıyor. Hanımlara Yakışan Bir Program”… Bu arada programı Cahide Jibek de önermişti önceden.

en güzel kaliteli tesettürlü kadın programları

TRT Anadolu yani Diyanet TV‘den Yeni Güne Merhaba‘da çook sevdiğim bir gündüz kuşağı kadın programıdır. Zahide Ülkü Bakiler‘in taa içi gülen, güzel badem gözleriyse sabah sabah içini açıyor insanın 🙂

Aslında daha var ama TV ile arası olmayıp, bu tür yararlı programları bile izlemekte süreklilik sağlayamayan biri olarak şuan diğerleri aklıma gelmiyor :/ Lütfen sizler de kaliteli ve güzel kadın programlarını bana yazın.

Son olarak:

Bu dünyada varoluş sebebimizi daima hatırda tutarak yaşamak, telafisi mümkün olmayan zaman ve enerji israfından kaçınmak, aklın ve kemalatın gereğidir. Çağlar üstü bir kılavuz olan Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Faydasız, boş işleri terk etmek kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir” buyurmuştur.

“Akıllı” Kadın Programları” üzerine 2 düşünce

  1. tugbatugba

    TRT1 de yayınlanan anne eline sağlık ve Anne elimi tutsana programları da çok bilgilendirici ve yapıcı. necla nazırın bu programını bilmiyordum genelde bizde gündüz tv açıksa yumurcak tv yada trt çocuk olduğu için pek göremedim.

    Cevapla
  2. Geri izleme: En güzel tesettür pardesü modelleri | EN GÜZEL TESETTÜR | 2013-2014 YENİ SEZON SONBAHAR KIŞ TESETTÜR MODASI TRENDLERİ

Bir Cevap Yazın