C. Jibek: tesettürlü giyim nasıl olma(ma)lı?

tesettürlü kadın nasıl giyinmelidirHani bazen söyleyecek çok sözünüz olmasına rağmen sözler boğazınıza acı ilaç gibi oturur ya,işte tam öyle bir durumun ortasındayım.Nereden başlasam,nasıl anlatsam karar veremediğim ama ille de yazıp rahatlamam gereken bir durum…

Müslüman bir kadın olmanın verdiği ağırlıktan habersiz,inadına hafifliğin sınırlarını zorlayan,düşebileceği en basit ve seviyesiz hallere düşmekten gocunmayan,esasen düştüğü bu halin farkında olmayan güya tesettürlü çoğu hanıma içim yanar yıllardır…

Önceleri eşarpları niye bu kadar küçük? Pardesüsü niye bu kadar kısa diye şimdilerde pek takıntı yapmadığımız giyimleri eleştirir, bunları tesettürün özüne ters bulurduk.

Yıllar geçtikçe tesettür konusunda nasıl değişimler yaşandığını,tesettür kıyafetlerinin,başörtülerinin modacılara nasıl ağızları sulandıran bir rant kazandırdığını hayretle izler olduk.

Pierre cardin bir yandan bikini mayo üretiyor,bir yandan çarpıcı (!) modellerle kızlarımızın marka egolarını tatmin ediyor.Tekbir,sakallı sahibiyle güven kazanıp,görkemli tesettür(!) defileleriyle hanımlarımıza o yılın tesettür modasını anlatıyor.

Zincirleme tesettür kazası devam ediyor…

tesettürlü giyim nasıl olma(ma)lı?

Başı örtülü kızların hollywood artistlerine taş çıkartan edalarıyla yürümeleri,o tafralar,o kırıtmalar,ben burdayım diye bas bas bağıran giyimleri islami bilinç sahibi insanlara tam bir sinir harbi yaşatıyor.

tesettürlü giyim nasıl olmalı

Yay gibi, neredeyse kazırmışcasına aldığı ve kaldırdığı kaşları,bir deve hörgücü gibi güya örtüsünün altında topladığı saçları,üzerine yapışan,vücudunun santim santim her hattını, hatta iç çamaşırlarını belli eden kıyafetleriyle Yaradanına , Peygamberine kafa tutar gibiler adeta.

“Ateşlik iki sınıf insan ki ben onları henüz görmedim…… biride bir takım kadınlar topluluğudur ki; bunlar giyinik, çıplaktırlar. Görenleri yoldan saptıran ve kendileri de haktan sapanlardır. Başları bir tarafa sarkan deve hörgücü gibi olacaktır. Bunlar cennete giremeyecekler, kokusu şu kadar! Şu kadar! Yürüme mesafesinden alındığı halde bunlar cennetin kokusunu da bulup alamayacaklardır.” (Müslim – sahih bab:libas ve’l- zineh hadis nr.3971)

Sadece başlarını örtünce,tüm sorumluluğu yerine getirmiş,geri kalan yerleri istediği tarzda örtebilirmiş havasında zavallılar. Güya baş örtüsüyle, doğru örtünenleri de beğenmez bu mübarekler (!)

şeytan ve tesettürdeki oyunu

Allah ve Rasulünün belirlediği ölçülere göre değil, dini bile olmayan çoğu modacının belirlediği trendlere göre giyinirler.Başörtülü olupta başörtüsüne zulmedenler, başörtüsünün ruhunu anlayamayan idraksizlere kızgınlığım had safhada…

Tartsanız ağırlığı ancak 100 gr. gelecek bir başörtüsü,taşıdığı mana itibariyle bir dağ kadar ağırdır.Omuzlarınızda bir tüy kadar hafif dursa da,siz onu taşırken yorulursunuz.

Çünkü başörtülü bir kadın bilinç yüklü bir sorumluluğu üstlenmiştir.O ki; Allah’ın kadına özel olarak indirdiği ayetleri taşır başında.Çünkü Rabbi ona Peygamberi vasıtasıyla ne yapması gerektiğini öğretmiştir;

Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar…Nur suresi 31.Ayet

Başörtülüysen,ağzında sakızla sokakta dolaşamazsın.Kahkahayla gülemezsin mesela.Laubali olamazsın.Beş metre öteden kokusu duyulan parfümü sıkamazsın.Kırmızı ışıkta geçemezsin.Kaba olamaz,argo konuşamazsın.Herkes atsa sen yere çöp atamazsın.Güya tesettür mayosuyla denize giremezsin!

hakiki kapalılık gerçek tesettürlü nasıl olur

Başını örtüyorsan toplum içinde hatalarını en aza indirmek zorundasın.Çünkü sen özelsin,büyük bir misyon sahibisin.Rabbinin ayetlerini nice unutmuşlara hatırlatmalı,bilmeyenlere vakarlı duruşunla, eğilmeyişinle öğretmelisin.

Kızgınlığım şimdilik gayrısına değil, başını örtermiş gibi yapanlara…

Göz önünde olan binlerce insanın yazılarını okuduğu başörtülü bir yazar boynunu açıkta bırakarak başını örtüyorsa,yüzünde bayağı bir makyajla tv lere çıkıyorsa öyle bir insana tesettürlü kadının temsilcisi demek imkansız olur.

Yüzündeki makyajın cevabını veremeyen yazarında zaten okuyucuya vereceği pek bir şey yoktur.

Başını sonradan güya örten bir tv sunucusu, herşeyi bilen tavırlarıyla yarım yamalak cahiliye devrini hatırlatan bonesiyle, şuh giyimli hemcinslerine taş çıkartan albenisiyle, kendini güya tesettürlü sanarken,tesettür konusunda o kadar izleyiciye nasıl kötü bir örnek oluyor farkında mı acaba?

“Nasıl olsa “O” da başını öyle örtüyor,demekki olabiliyormuş.”Ben de nokta nokta abla gibi örteceğim” dese,bunun vebalini bilmiş(!) sunucumuz nasıl yüklenecek, hiç düşünmüş müdür?

Bir lider eşinin yürümekte, oturup kalkmakta zorlanacak kadar dar kıyafetlerine, kaç taşralı kız imrenmiş,örnek almıştır kimbilir.Küçülttükçe küçülttüğü,kuşa çevirdiği eşarbını kimden,niye saklamaya çalışmaktadır?

Biz onların 15 yıl önceki büyük örtülerini,pardesülü hallerinide biliriz.Bu kadar büyük bir değişime sebep ne ola ki? Yani 5 santim daha geniş giyse,10 santim büyük örtse kendilerine kim ne deyip nasıl bir yaptırım uygulayacak ?

İslami konferanslarda, ezgi gecelerinde ellerinde kâh bir sanatçı posteri, kâh La ilahe illallah bayrakları, kâh maytap ve mumlarıyla gurupça bir sağa bir sola dalgalanıp slogan atan kızlar vakarlı, bilinçli, hanımefendi bir genç kız profili çizemiyorlar maalesef. Hele kendilerini bir rock konserinde sanıp kaybederlerken, şuursuzca sergilenen bu tavırların hassasiyetlerimize ne denli zarar verdiğini görmek hiçte zor olmayacak…

Bir kaç gündür güya tesettür içerikli yazılar yazan blogları gözlemliyorum.Sayfalarını epeyce inceledim.Başındaki küçücük örtü dışında islamı ve tesettürü hatırlatan hiçbir şey bulamadım.

Tesettür modasını seven hatunlardan biri “Bugün ne giydim” bölümü açmış.Ayağında streç bir bluejean, elinde koka kolası o kafe senin bu kafe benim dolaşıyormuş bu hanım. Ayakkabım şu marka, eşarbım bu marka, kemerim, cüzdanım… kendinizi basit bir gazetenin magazin sayfasında buluyorsunuz sanki.Hani utanmasa en mahrem giysilerinin markasını verecek…

Hele blogunun baş resimlerinde o iğrenç, gördüğünüzde bakmaya haya edeceğiniz türden resimleri koyan bir kızcağız vardı ki hayretten açılan ağzımı kapatmak kolay olmadı.

Bu tipler sanki demek istiyorlar ki;Siz bakmayın benim başörtülü oluşuma.Benim dinini yok sayan,önemsemeyen,ahiret gibi bir kaygısı olmayan kimilerinden farkım yok. Başımdaki örtü sadece bir aksesuar. Hem markalı,hem yeni trend!Renkleride tam bu yılın modası!

Sen orada ne yapıyorsun? Kime ne veriyorsun?Kime hizmet ediyorsun, davan ne? Derdin ne? Kompleksin ne Allah aşkına!

”My style” deyip çizmeni, makyaj malzemelerini övünerek anlatırken, kendini kime ispat etmeye çalışıyorsun? Her bir köşesini katlayıp kıvırarak gizlemeye çalıştığın başörtüsünü ne için örtüyorsun?

Gayri ahlaki kıyafetlere,”çok beğendim bayıldım” demek, islami hassasiyet olmayan bir insanın bile haya edeceği resimleri boy boy sergilemek sana ne kazandırıyor? Hiç utanmıyorsan bari utanamadığına utan!

“Siz nereye gidiyorsunuz ?”. (Tekvir süresi 26)

Burnunu göstermeye haya eden ninelerinin hatırına kendine gel. Kendi yaptığın seviyesiz tavırları bir de binlerce insanın girip gördüğü bir yerde sergileyipte örnek olmaya çalışma.Bir de utanıp sıkılmadan,nereye giderken ne giydiğini anlatan o verimli(!) yazılara yapılan yorumlar vardı ki evlere şenlik;

“Çok güzel bir kombin olmuş şekerim!” “Kombinine bayıldım!”

“Aaaa! ….’dan mı aldın onu inanmıyoruuum!”

“Demek bir aydır aynı eşarbı takıyorsun? Güldürdün beni ayol!”

Utanç duydum utanç! Ağlanası, yanılası bir hal var bu gençlikte. Artık kimileri korkmuyor başörtümüzden.Çünkü tam onların istediği kıvama geldi kızlarımız.Ha gayret bir adım daha…

Yeni fetva verenler bulunmalı şimdi.”Saçın,kolun,bacağın yarısı gözükebilir”,”zaruri ihtiyaçtır,denize başı açık girilebilir” diyen.Tüm yasakları light yapan bir fetvacı bulunmalı…!!!

Ne gerek var hristiyan, yahudi misyonerlere? Bizim kızlarımız (!) dinine en büyük zararları verirken.Bizi bizim değerlerimizle vururken… Açar bir blog, sergiler kombinlerini. Nasılsa tuzu kuru, din gibi bir derdide yok. Gelsin filanca marka eşarplar, falanca marka makyaj malzemeleri, strech pantolonlar, çantalar…

Tesettürün ruhunu henüz anlayamamış kızlarda yapışsınlar ekrana. Hayıflansınlar sahip olamadıklarına…Yüzleri kızarsın,uzun eteklerinden,pardesülerinden,geniş kıyafetlerinden. Her hafta kostüm değiştiremiyorum diye yırtınıp dursunlar…

Bunları görüp ağlamayan gözlere yazık! Bunları görüp sızlamayan kalplere,söylemeyen,uyarmayan dillere,kalemlere yazık!

Elimizden bir şey gelmiyorsa bari dilimizden gelsin. Uyarmak,hatırlatmak hepimizin boynunun borcu. Onları yok sayamaz,boşver diyemeyiz. Önemsemediğimiz görmezden geldiğimiz bu akım tehlikeli bir virüs gibi dalga dalga yayılıyor. İslamı anlamanın önüne devasa setler çekiyor…

Gördüğünüzde uyarın. Allah’ın ayetlerini, Rasulün hadislerini hatırlatın onlara.

“Onlar birbirlerini, yaptıkları fenalıktan alıkoymazlardı. Gerçekten ne kötü iş yapıyorlardı.” (Maide süresi 79)

Çünkü bir din daha yok.Bir peygamber daha gönderilmeyecek.Bu din bizim yaşantılarımızda,dillerimizde,kalplerimizde hayat buluyor. Biz ayakta tutamazsak, kadrini bilemezsek, Allah’ın bizi yok edip, dinini yaşatacak bir toplum yaratmaya gücü yetmez mi?

C. Jibek: tesettürlü giyim nasıl olma(ma)lı?” üzerine 7 düşünce

 1. Semra

  iyi guzel fevkalade sanki kelimeler benim kalbimden beynimden sizin yazılarınızla bu sayfaya aktarılmış ama bu sayfadaki reklamlarla yazılanlar tezat oluşturmuyormu herşeyde her doğrunun altında çapanoğlu arayan millet olduk onun için

  Cevapla
  1. tesetturice Yazar

   selamlar, yayınlanan reklamları ben seçmiyorum ne yazık ki karışık çıkıyorlar engelleyebildiklerimi gördükçe engelliyorum ama bazı reklamlar bana hiç gözükmüyor bu nedenle hepsine yetişemiyorum.

   Cevapla
 2. Geri izleme: cahide jibek kimdir? cahide sultan hakkında blog tanıtımı | EN GÜZEL TESETTÜR | 2013-2014 YENİ SEZON SONBAHAR KIŞ TESETTÜR MODASI TRENDLERİ

 3. Nilay

  O kızcağızlara kızıyorsunuz da onları zorla tesettüre sokanlara niye kızmıyorsunuz. Belli ki o kızlar bu işi gönülden yapmıyor, esareti savunmak niye. Görmek mi istemiyorsunuz esir edilmiş ruhun isyanı, onlardaki. Hem herkes sizin gibi olmak zorunda mı? Siz bir çeşit giyinme tarzını tercih etmişsiniz, tüm kadınlara saygım var, tabi ki size de. E herkes sizin gibi giyinmek zorunda mı hanımefendi, nedir bu kadınlara tahammülsüzlük. Böyle giyin, evinde otur çalışma hem en iyisi de budur. Islamın şartı belli imanın şartı belli hanımefendi hangi birinde başörtüsü var. Dini hükümlerden biridir. Onu takmayan da kafir değildir. Hırsızlık, saygısızlık, şirk, ticarette yolsuzluk, kandırma, yalan bunlar ilgilendirmiyor sizi. Çünkü başörtüsüyle toplum içinde üstün bir mertebede olmak istiyorsunuz. Ben örtülüyüm ben imanlıyım bak ben o örtüsüz kafirden üstüntüm… dinini önemsemeyen ahireti hiçe sayanlar ilan ettiğiniz kişilerden üstün olduğunuzu nereden bileceksiniz. Siz kulsunuz ne bileceksiniz Rabb’in hükmünü. Bizim kadınlarımızdaki bu örtümle en üstünüm tavrı Allah ın bir emri mi? Ya hoşgörüsüzlük ,yerme ,eleştirme , kibir bunlar Allah ın yapma dediği değil midir? Hele ki şirk o en büyük günahtır ki kimse Allah adına hüküm veremez La ilahi İllallah diyen herkes Allah’ın kapısındadır, kuluz kulluğumuzu bilelim, hüküm vermeyelim.

  Cevapla
  1. tesetturice Yazar

   esareti savunmak niye

   esaret? sizin görüşünüze göre tesettür esaretse sizi dikkate bile almıyorum. Allah 10 yaşına geldiklerinde namazı emredin diyorsa, tesettürü de emredebilir anne, baba. kim yavrusunun cehennemde yanmasını ister? haa doğru ya şimdinin çok gelişmiş(!) aydın insanları..

   Siz kulsunuz ne bileceksiniz Rabb’in hükmünü?

   Rabbimizin hükmü Kuranı Kerim’de yazıyor, kulluğu bilen önce bunu bilir. Saygılar..

   Cevapla
 4. Büşra

  Nilay hanıma sonuna kadar katılıyorum. Esaret derken baş örtüsünü kastetmediğini günümüzdeki aile baskısını kastettiğini anlamayacak kadar şartlandırmışsınız kendinizi bu yüzden önce gözlerinizin önündeki perdeden kurtulmanızı tavsiye ederim. Namaz için böyle bir ayet vardır doğru ki namaz islamın şartıdır. Ama kafanızdan namaz için böyle denmiştir o zaman baş örtüsü için de böyledir gibi bir çıkarım yapmak kuranda bile geçmeyen birşeyi kendini savunmak için kullanmaktır. Hiçbir kul dört dörtlük değil. Günümüzde hiçbir müslüman da dört dörtlük müslümanım diyemez bunu iddia edemez. Yani demek istediğim dört dörtlük bile değilken dört dörtlük olmayan müslüman kardeşini eleştirmek hiç kimseye düşmez. İnsanların açıklarını arayacağınıza daha birde bunun için günlerinizi haftalarınızı harcayacağınıza biraz kendi ahiretliğinizle ilgilenseydiniz belki daha bilinçli olurdunuz ve müslümanın müslüman kardeşinin kusurlarını açık etmesi gerektiğinin değil de örtmesi gerektiğini daha iyi bilirdiniz.

  Cevapla
 5. Sümeyye

  İşte ne yazık ki insanımız büşra hanım ve nilay hanım gibi dünyayı, yaşanılanı farklı gözlerle görüyorlar ve bu yazıda anlatılmak istenileni anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar. Rabbim bizleri ve kızlarımızı her zaman edebiyle hayasıyla namusunu ve imanını muhafaza edenlerden eylesin inşallah. Gerçekten öyle bir devirde yaşıyoruz ki bırakın çocuklarımızın imanını kendi imanımızı bile muhafaza etmekte zorlanıyoruz. Rabbim bizleri ve bütün müminleri haktan hakka kulluktan ayırmasın

  Cevapla

Bir Cevap Yazın