Günümüzde Tesettür Giyim

Tuğba sonbahar kışTesettür giyimin son yıllarda daha çok rağbet gördüğü ülkemizde, bu alan artık ciddi bir sektör olmuş durumda. Pek çok firma tesettür giyim için özel tasarımlar hazırlayıp, birleriyle yarışır duruma geldiler. Bu durumda en çok tesettürlü hanımların işine geldi haliyle. Bundan daha 8-10 yıl öncesine kadar istedikleri gibi şık kıyafet bulmakta zorlanan tesettürlü hanımlar, özellikle de özel günlerde giyecekleri kıyafetler için terzilerin yolunu tutmak zorunda kalırdı. Özel günlerde giyilecek olan tesettür elbiseye sahip olmanın başka yolu yoktu ne azık ki o yıllarda. Tesettür elbise adına rastlayacağınız tek şey; boydan, robalı çok da fazla genç nesle hitap etmeyecek elbiseler olurdu. Günümüze döndüğümüzde ise özel markaların dışında, hemen hemen her mağazanın vitrininde değişik modellerde renk renk tesettür elbiseye rastlamak çok sıradan bir durum. Aynı sıkıntı, tesettür dış giyimde de mevcuttu. Hemen hemen tek tip ve düz kesim, belli renklerde üretilen tesettür dış giyim kıyafetleri, alternatifi olmadığı için kabul görüyordu. Şuan sokağa çıktığımızda sokakların renkliliğini ve bu renkli görüntünün çoğunluğunu tesettürlü hanımların oluşturduğunu hepimiz görüyoruz. Ne kadar bariz bir fark var arada değil mi? Tesettür giyimin geçirdiği süreç kimilerine göre olumlu değerlendirilirken, kimilerine göre tesettür giyim mütevaziliği korumalı ve sektör haline getirilmemeliydi.

Tesettür giyimin trendlerle tanışması neleri değiştirdi?

Arzu Ergen tasarım

Tesettür giyimin sektör haline gelmesi, büyük çoğunluğa göre tesettürün ruhunu öldürdü. Çünkü pek çok hanım modayı hayatlarına almak isteyince, tesettür elbiseden tutun da, tesettür dış kıyafete kadar aşırı renklenme, aşırı detaycılık ve aşırı darlaşmış modeller çıktı ortaya.
Tesettür kavramının özü düşünüldüğünde olayın birazcık rayından çıkmış olduğunu fark etmek kaçınılmaz duruyor.

Günümüzdeki tesettürlü kıyafetler ne kadar tesettürlü?

Kayra sonbahar kış

Tesettür konusundaki bu hızlı değişim eleştirilerindeki beraberinde getirdi doğal olarak. Tesettürün manasının dikkat çekmemekten geçtiğinin unutulması, kıyafetlerde aşırılığı beraberinde getirdi. Allı pullu tesettür dış giyim kıyafetleri dikkat çekmemek bir yana, bazı modeller “Yok artık” dedirtmekten geri durmadı.
Tesettür elbisede de durum aynıydı. Teni kapatması gereken tesettür elbiseler, şeffaf kumaşlarla buluşunca nahoş görüntüler eksik olmadı göz önünden.

Tesettürü nasıl tesettürle buluştururuz?

müslima wear yeni sezon

Tesettür giyimin bir sektör olması ve tesettürlü hanımların rahatça kıyafet bulmaları oldukça güzel bir ilerleme. Ancak, bunun tesettürün özelliklerinin yok edilmeden yapılabilmesi en doğru olanı.
Hazırlanan tesettürlü elbiselerin modellerine biraz daha özen gösterilmesi, kullanılan kumaşlara dikkat edilmesinin tesettür kavramına daha çok uyacağı kesin.
Tesettür dış kıyafette de aşırıya gitmeden mütevazi ve vücuda tam oturmayan modellere de yer açılması tesettür kavramının gönlünü alacaktır.
Görüldüğü gibi tesettür giyim çok yol kat etti. Eski köprülerin altından çok sular aktı. Kimileri halinden memnun olarak yeniliklere uyum sağlasa da kimileri özünü korumaya dikkat etti. Eh ne diyelim, her şeyde olduğu gibi tesettür giyimde de orta yolu tercih etmek ve abartıya düşmeden giyinmek her bayan için en doğrusu galiba.

Bir Cevap Yazın