elbisemin rengini değiştirmek istiyorum

rengi solan kıyafetler evde nasıl boyanır?

rengi solan kıyafetler evde nasıl boyanırrengi solan kıyafetler hele de sevilen giysilerse canımızı çok sıkar. yıkama talimatlarına uysam da bazen benim de başıma geliyor en sevdiğim kıyafetlerin kumaşlarındaki renk solması. renklileri renkli deterjanıyla, siyahları da siyah çamaşırlar için üretilen siyah kıyafet deterjanlarıyla bu sorunun üstesinden gelmeye çalıştım, ancak; yıkama talimatlarındaki ısılarda (hatta daha da altında) çamaşır makinesini çalıştırmama rağmen çok da fazla başarılı olmadım. sanırım kumaşların kalitesizliğinden ya da kumaş boyasının adi olmasından kaynaklı problemler bunlar. peki rengi solan kıyafetler nasıl boyanır?

bir pardesü, elbise ya da gömlek düşünün düz renkli, desensiz ve kumaşı boyamaya müsait (mesela pamuklu ya da viskon kumaş gibi.. mesela ipek, saten, jarse ya da tafta türü kumaşları denemeyin boya tutmuyor…) rengi soldu ya da azaldı veya renklerinden sıkıldınız yeni bir kıyafet alana kadar kıyafetimin rengini değiştirmek istiyorum dediniz hemen piyasada satılan kumaş boyalarından satın alalım ve sadece çamaşır makinesine atarak boyama yapmaya başlayalım.. rengi giden giysilerimize renk vermek için çamaşır makinesinde boyama nasıl yapılır çok kısaca anlatacağım. umarım işinize yarar.. not: eğer boyayacağınız giysi ya da kumaşınız küçük ebatlıysa bir tencerede de boyayabilirsiniz..

elbisemin rengini değiştirmek istiyorum

kıyafetlerinizin rengini değiştirirken kumaş boyası kaliteliyse beyazdan mora keskin bir geçiş yapabilirsiniz

rengi solan kıyafetler çamaşır makinesinde nasıl boyanır?

 1. öncelikle kumaş boyanızı rengi solan kıyafete çok yakın bir renkte seçin.önceden çamaşır suyu gibi çamaşır ağartıcılarda açılmış kıyafetlerin rengini değiştiremeyeceğinizi de unutmayın. BOYA PAKETİNİ ELDİVEN GİYEREK ve AĞZINI MAKASLA KESEREK AÇIN.
 2. koton içerikli kumaşların daha iyi boyandığını unutmadan boyamaya uygun rengi solan/rengini değistirmek istediğiniz kıyafetleri KAYA TUZU katılmış suda 10-15 dk bekletip, sıkıp ISLAK ve TUZLU olarak ile makinenize doldurun. boyanacak kıyafetlerin AZ olması boyanın daha net tutmasını sağlayacaktır. ASLA DETERJAN GÖZÜNÜ KULLANMAYIN önce boyayı ve birkaç avuç miktar TUZ ve SİRKE ekleyin. boyanın kumaşa daha fazla işlemesini sağlayacak malzemelerdir. birazcık renk sabitleyici de eklerseniz daha güzel sonuç alabilirsiniz. sonra kıyafetleri ekleyin ve ön yıkamasız 1 saatlik renkli yıkama programını seçin.
 3. çamaşır makinesinde kumaş boyama boyama talimatlarına harfiyen uyun (90 derece diyorsa 90 derecede yıkayın) pamuklu kumaşlar bu ısıda muhtemelen ÇEKECEKTİR tencerede kumaş boyama bu nedenle eğer büyük bir metal kovanız ya da tencereniz varsa boyama işlemini bu kovada/tencerede kaynatarak da deneyebilirsiniz. ama bazı kumaş boyaları çamaşır makinesinde kıyafet boyarken 40 derecede de uygulanabiliyor aklınızda olsun.
 4. açık renkli giysileri boyamak için çok fazla koyu renkleri tercih etmeden boyamanızı öneririm. çünkü rengi yapay ya da alacalı bulacalı durabilir. örneğin beyaza siyah güzel durmayabilir. ama boyanız kaliteliyse pekala bu mümkün de olabilir. ama ben her zaman birbirine yakın renklere boyayınca daha iyi sonuçlar elde edildiğini gördüm her seferinde.diğer türlü biraz silik ve alakasız gibi geldi renkler. rengi solan pardösünüz ya da elbiseniz hangi renkteyse o renkte ya da birkaç ton koyusuna boyayın, en güzeli bu. kaliteli kumaş boyaları ile beyazı siyaha da boyayabiliyorsunuz o ayrı. burda ince bir detay; boyanız kumaşınızın cinsine uygun olmalı ve boya için az kıyafet kullanmalısınız..jean pantolon nasıl boyanır derseniz kot kumaşlar için uygun kumaş boyalarını kullanmanız çok daha güzel sonuçlar verir mesela.
 5. Boyama bitince makinedeki çamaşırı kısa programda deterjan gözüne renkliler için olan matik deterjanlardan ekleyerek yıkayın, normal yıkama yapın yani.
 6. Çamaşır makinesinde ya da kovada/tencere kaynatarak boyadığınız kıyafetleri asla bir yere değdirmeden hemen ipe asın. Yerlere bir damla bile akıtmayın çıkmayabilir. Çamaşırlar kuruduktan hemen sonra ütüleyerek rengin oturmasına yardımcı olmuş olursunuz.
 7. En son ve bence en önemlisi tüm bu işlemlerden sonra makineyi bir kere boş bir kere de temizlik bezi gibi (ya da boya rengine benzer) renkteki çamaşırlar ile çalıştırın ki diğer çamaşırlarınıza boya geçmesin.
 8. boyadığınız kıyafeti kesinlikle sadece elde yıkayın ki boyasını diğer eşyalara vermesin, rengini de uzun süre muhafaza etsin..

umarım verdiğim bilgilerle atmaya kıyamadığınız ancak rengi solmuş, lekeli ya da rengini beğenmediğiniz eşyalarınızı değerlendirebilirsiniz 🙂

rengi solan kıyafetler evde nasıl boyanır?” üzerine 13 düşünce

  1. tesetturice Yazar

   Güzel bi soru ama muhatabı ben değilim 🙂 sanırım elde boyama yapmış yapan kişi ve kısmi boyamış. Sonuçta kim yaptıysa bravo valla :))

   Cevapla
  1. tesettüriçe Yazar

   pardesünüz hangi renkse aynı renk ya da çok yakın bir renge boyamanızı öneririm. boya markası dyson kullanabilirsiniz. internette satılıyor.

   Cevapla
 1. Canan

  yalnız renk açık olsun derseniz aldığınız kutu boyanın yarısını ya da daha azını kullanın mesela ben pembe almıştım pudra tonu, kutununn hepsini bir tuniğe kattım mercan kırmızı rengi oldu :))) çamaşır az, boya çok olunca mutlaka daha koyu bir renk çıkıyor ortaya kumaş boyalarında..

  Cevapla
 2. büşra Gürel

  Benim sarı bi bluzum vardı çamaşır suyu oldu onu boyasam evde elde nasıl olur yada oraya aynı renkte terzi den kumaş alıp yama yaptirsam nasıl olur belli olur mu cevaplarmisiniz

  Cevapla
 3. DENİZ

  merhaba.benim feracem kırmızı siyah yapmak istiyorum olur mu acaba.yapmak zorundayım.çünkü giyemiyorum

  Cevapla
 4. nuran

  Bebek elbisesi pamuklu bir kumas oldugu icin tutmus etek ucundaki nakis genelde naylon iple yapilir boya tutmamasinin sebebi budur tesetturice

  Cevapla
 5. Müzeyyen

  Viskon bir elbisem var likralı karışık deseni var giyemiyorum kaliteli bir kumaş boyasıyla boyayabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla

Bir Cevap Yazın