serin tutan eşaplarla yaz serinliğini yaşayın

ipek eşaplar yazın kullanmak için tesettürlü bayanların kurtarıcı parçalarından biri oluyor çünkü nefes alabilen ipek kumaşlar, cilde hava teması sağlıyor ve ciltte havasız kalmadığından yaz sıcaklarına katlanabiliyor. evitare ve akerin yaza özel hazırladığı serin tutan eşarp koleksiyonlarıyla serin tutan eşaplarla yaz serinliğini siz de yaşayın.

evitare serin tutan eşarplar

evitare serin tutan eşarp hakkında bilgiler

Baş çevresinde oluşan sıcaklığı en aza indiren eşarp, kullanıcıya ferahlık veriyor. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Berberoğlu, nanoteknoloji ile geliştirdikleri ürünün bayanlar için çok önemli kolaylıklar sağladığını söyledi. Normal bir eşarbın üzerine nanoteknolojiye sahip bir malzeme eklediklerini belirten Berberoğlu, ‘Evitare markası ile ürettiğimiz eşarba İngilizcede ‘soğuk dokunuş’ anlamına gelen ‘Cool Touch’ adını verdik.’ dedi.

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ağırlık veren tekstil şirketleri nanoteknolojiyle akıllı kumaşlar üretmeye başladı. Kendi kendini temizleyen ve bakterileri yok eden kumaşlardan sonra şimdi de Bursalı Berberoğlu Tekstil şirketi, sıcak havada ısı ve nemi dışarı atarak serin tutan eşarp geliştirdi.

Berberoğlu’nun aktardığı bilgilere göre, yüzde 100 polyester mikro fiberden üretilen eşarpta kullanılan nano malzeme, kumaş üzerinde 3 katlı bir aktarım sistemi oluşturuyor. Bu sistem sayesinde vücutta oluşan ısı ve nem, kumaşın dış yüzeyine atılarak kumaşın hızlı bir şekilde kurumasını sağlıyor. Berberoğlu, geliştirdikleri kumaşın, sıcaklığı diğer başörtülerine göre yüzde 50 düşürdüğünü belirtti. Ceket, gömlek gibi farklı ürünlerde daha önce kullanılan nanoteknolojinin eşarba ilk kez uygulandığını ifade eden Özhan Berberoğlu, dokuma ve baskı sisteminin diğer eşarplardan farksız olduğunu kaydetti. Türkiye’de 30 liralık fiyattan piyasaya sürülen eşarp, İran, Özbekistan ve Kırgızistan’a da ihraç ediliyor.

Yaz Serinliği koleksiyonu aker

aker serin tutan eşarplar hakkında bir röportaj

35. yılını kutlayan Aker, hafta içi eşarp ve çanta trendlerini tanıtan bir basın toplantısı düzenledi. Markanın ipekten yapılmış hafif çantaları görülmeye değer. Rengarenk eşarpları ise masallar diyarında gibi hissettiriyor.

aker yaz serinliği eşarpları neyle kombinlenebilir aker yaz koleksiyonu kombin aker mor tesettür kombin

35 yıl önce kumaşçı kimliğiyle tekstil sektörüne girmişlerdi. Hâlâ kumaş trendlerinin belirlendiği Premier Vision tekstil fuarında ülkemizi temsil eden firmalardan biri konumundalar. Zamanla eşarp, giyim ve çanta sektörüne de el attılar. Şimdiyse gündemlerinde ayakkabı var. Ama sektöre ne zaman girecekleri henüz belli değil. Bahsettiğimiz firma elbette ki Aker. Orta yaşlıların giyim, gençlerin eşarp markasıydı bir zamanlar. Aker artık bu algıyı kırıyor. Zira birkaç sezondur koleksiyonlarında genç nesle hitap eden kıyafetler var. Çanta ve eşarpları da şık.

Bunda, hem firmanın gençleri hedef kitlesine alması hem de yeni tasarımcıları Gülden Ercins etken. Bu anlamda ikinci nesil yöneticiler, Ali Yasir Akyar ve Burak Akyar’ın rolünü kesinlikle yadsıyamayız. Aker’in kurucularından Behçet Akyar’ın oğulları olan Ali Yasir ve Burak Akyar, firmada rolleri paylaşmış durumda. Boston Üniversitesi Üretim Mühendisliği mezunu olan Ali Yasir Akyar, Aker Giyim ve Mağazacılık’ın, Instituto Marangoni’de marka yönetimi okuyan Burak Akyar ise Aker Eşarp ve Çanta’nın başında.

35. yılını kutlayan firma, geçtiğimiz hafta içi The Marmara Hotel’de basın toplantısı düzenledi. Burak Akyar’ın öncülüğünde düzenlenen toplantının konusu 2012 yazının eşarp ve çanta trendleriydi. Akyar, özellikle eşarp konusunda çok iddialı. “Eşarpta bir numarayız.” demekten hiç çekinmiyor. Haksız da sayılmaz. 50 gramlık ipeğe nano teknoloji ile uyguladıkları prosesler sayesinde su geçirmezlik özelliği kazandırmışlar. Üstelik eşarpların tuşelerinde de hiçbir farklılık yok. Yani yumuşaklığı, inceliği, dokunuşu su geçiren eşarplarla bire bir aynı. Eşarpta teknolojik yenilikleri yalnızca bunlarla da sınırlı değil. Yine uyguladıkları başka bir teknolojiyle, bulunulan ortamdan bir-iki derece daha serin tutan eşarplar üretmişler. Özellikle bu eşarplar yaz günlerinin kurtarıcısı olacağa benziyor. 22 olan mağaza sayılarını 2015’te 50’ye çıkarmayı hedefleyen markadaki yenilikleri Burak Akyar anlattı.

Tavus kuşu renkleri ve doğal desenler

Renk ve trendlere gelecek olursak, sizi alabildiğine renkli bir yazın beklediğini söyleyebiliriz. Hem Aker hem de Aker’in lisansörlüğünü yaptığı Cacharel ve Pierre Cardin eşarplarında saks mavileri, turuncular, su yeşilleri, kırmızılar, sarılar, nar çiçeği renkleri öne çıkıyor. Aker’in düz renk eşarplarında Aker logosu swarovskilerin ışıltısıyla ayrı bir boyut kazanıyor. Yazın renklerini adeta ikiye katlayan çift renkli empirme desenler ise özellikle gençlerin ilgisini çekebilir. Yine gençlere hitap eden ‘on yedi serisi’nde de daha çok marin teması etkili. Ama Aker eşarpların en büyük avantajı ne diye sorarsanız çantalarla kombinleniyor olması. Ayakkabı, çanta kombininden sıkılmış olanlar için iyi bir tercih olabilir. Üstelik ipek çantalar, hafifliği ve renkliliğiyle de yaz için ideal. Eşarp koleksiyonunda tavus kuşu desenleri ve mini çiçeklerin yanı sıra doğadan silüetler var. Masallar diyarındaymış gibi hissettiren renkli desenlerin yanı sıra ciddi, resmi, soğuk ve mat renkleri de bulabilmeniz mümkün. Cacharel’in koleksiyonu da alışılmışın dışında bir renkliliğe sahip. Genellikle flu ve mat renkleri kullanan marka, bu yaz biraz daha neon. Yine de desenlerdeki klasik çizgisini koruyor. Pierre Cardin’de tıpkı Aker’de gördüğümüz gibi marin temasını hissediyoruz. Markada çapa ve yelkenli desenleri birkaç sezondur olduğu gibi bu yaz da kendini hissettiriyor.

Çanta üretmek için Aker beni bekledi

Çanta üretme fikri size mi aitti?

Burak Akyar: Biliyorsunuz, Aker çok kollu bir şirket. Emprime kumaş, mağazacılık ve toptan alanında faaliyet gösteriyor. Bu yüzden farklı segmentlere açılmak için iyi düşünmek gerekiyor. Çanta üretme fikri de hep vardı ama sektöre girmek için benim Türkiye’ye dönmem beklendi diyebilirim.

Ne üzerine lisans yapmıştınız?

Bilgi Üniversitesi’nde karşılaştırmalı İngiliz dili ve edebiyatı okudum. İstediğim bir bölümdü. Bana farklı bir bakış açısı kazandırdı.

Şirkette yönetimde olmak istediğiniz bir şey miydi peki?

Kesinlikle. Küçüklüğümden beri her zaman, boş vakitlerimde şirkette buluyordum kendimi. O zamanlardan beri bu işi yapacağımı biliyordum. Zaten bu yüzden İngiltere’de marka yönetimi üzerine eğitim aldım. Döndükten sonra da hemen Aker çanta ve eşarp dizayn ve toptan bölümüyle ilgilenmeye başladım.

Ağabeyiniz Ali Yasir Akyar ile iş paylaşımı nasıl oldu?

Ben her zaman eşarba daha fazla ilgi duydum. Bu yüzden eşarp ve çantanın başına geçtim. O da mağazacılıkla ilgiliydi. Koordine, organize işlerinde daha aktif. Yani paylaşım, ilgi alanlarımıza göre şekillendi diyebilirim. Yine de birbirimizle her zaman fikir teatisinde bulunuyoruz ama aynı zamanda hiç karışmıyoruz.

Aker’in önceden 30 yaş üstü kadınlara hitap eden bir imajı vardı. Bu algı büyük ölçüde kırıldı. Nasıl başardınız?

Aslında ana müşteri kitlemiz hâlâ orta yaşlı diyebiliriz. Ama yeni nesle de reklam ve iletişim çalışmalarıyla kendimizi anlatıyoruz. Eşarpta yaklaşık 5 yıldır ‘teenage’ serisi yapıyoruz. Giyimde de gençlere hitap eden ürünler hazırlanıyor. Mağazaya gelen herkes kendine göre bir şeyler bulsun anlayışındayız. 7’den 70’e hitap etmeyi istiyoruz. Özellikle eşarp desenlerinde mutlaka herkesin kendine yakın bulabileceği bir desenimiz vardır.

Herkese hitap etmeye çalışmak marka konumlandırma açısından doğru bir yaklaşım mı?

Her markanın genç, normal ve casual line’ı (rahat giyim) vardır. Biz de aynı şekilde farklı yaşlara hitap edecek farklı seriler yapıyoruz.

Ama markalar genellikle hedef kitlesini genişletirken farklı isimlerle sektöre giriyorlar.

Hitap ettiğimiz yaş grupları birbirine yakın olduğu için böyle bir kimlik kaybı yaşamıyoruz.

Aker, çantada da eşarpta olduğu kadar iddialı mı?

Kesinlikle. Bu sezon 25 model yaptık. Her modelin en az 6-7 rengi var. 150 farklı seçenekten söz ediyoruz yani. İpek çantaları kullandık. Bunlar tamamen kendi baskımız olan dayanıklı ipekler. Eşarplarla kombinli bir şekilde satabilmemiz en büyük avantajımız.

kaynak: zaman

Bir Cevap Yazın