tesettürde moda nereye kadar?

hakiki kapalılık gerçek tesettürlü nasıl olurtesettür Allah’ü Tealanın emri. hem kadın için hem erkek için bir emirdir tesettür. tesettür ayetleri ilk erkeklerin göz kapaklarına (haramdan gözlerini çevirmeleri), kadınlara da “ziynet” olarak nitelendirilen “fiziki güzelliklerini” örtmek için inmiştir. (Nur Suresi)

Kur’an-ı Kerim’de farz olduğundan bu yana var ancak modası sonradan çıktı bildiğiniz gibi. tesettürün modası çıktığından beri çeşitli stiller ve tarzlar türedi. bunların bir kısmı tesettürün ruhuna aykırı ne yazık ki. tesettürsüz tesettürlü denen giyinmiş çıplak kesimin de arasında olduğu bu aykırı ruhlar (!) komik görünmenin yanında, kapanmak isteyen ve belkide iyi örnek olunsa gerçekten kapanacak genç kızlarımız için hiçte iyi bir misal teşkil edemiyor.

şimdi zaman gazetesi muhabirlerinden Kezban Karagöz’ün “tesettür modaya kurban mı?” adlı yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum konuyla alakalı. Kısmen derdimi anlatabilmiş bu yazı. Aslında konu o kadar geniş ve derinlemesine inilebilecek, örneklendirilebilir bir konu ki, bu kadar yazı ancak giriş olur sanırım. ama insan olana bu kadarı da kafi olur diye düşünüyorum.

tesettürde moda nereye kadar?

Başörtülü kadınların da güncel ve güzel giyinmek istemesi doğal. Ancak son yıllarda modada öne çıkan bazı eğilimler, tesettür giyimde hoş olmayan görüntülere neden oluyor. Düşündürücü olan bunların hemen benimsenmesi ve normalleşmesi.

Son yıllarda modada öne çıkan bazı eğilimler, tesettür giyimde pek de hoş olmayan görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Mesela ipek etoller, başörtülü gençlerin daha çok tercih ettiği ürünler oldu hep. Son zamanlarda vual şallar ve ipek şallar daha çok gündemde. Özellikle 18-24 yaş aralığında başörtülü gençlere dikkat ettiğinizde çok azının klasik ipek eşarp taktığı görülür. Bunda öğrenci olmalarının ve şalların hareket rahatlığı sağlamasının etkisi büyük. Fakat şalların bağlanma şekilleri uyumdan uzak bir hal almaya başladı. Normalde düzgün durması için çaba sarf edilen başörtüler, yerini oldukça biçimsiz sivri üçgen tepelere bırakmış. Kimin şalları daha sivri ise o kadar havalı sanki! Dahası şalları iğnesiz takmak oldukça moda. Özellikle yazın şal takanların birçoğunun iğnesiz, öylece serbestçe omzuna attığını ve bunun ne kadar çoğaldığını gördük.

Boyunları açıkta bırakan, kulaklardaki küpelerin bile çok rahat görüldüğü bu şal bağlama tarzı hızla yayılıyor. Hatta bu şal bağlama modası, bone ya da iç başörtüsü kullanmadan saçların ön kısmının göründüğü bir tarza doğru gidiyor. Kimin nasıl örtündüğü elbette kendisini ilgilendirir ama bu görüntüler İslam’daki ‘örtünme’ tanımından oldukça uzak. Bana trajikomik gelen yanı ise internet sitelerinde genç kızların birbirlerine nasıl bu şekilde bağlayabileceklerine dair tarifler vermesi.

Midi boy etek derdi

Bir de midi etekler var. Kısa desen değil, uzun desen hiç değil. Kışın uzun çizmelerle giyildiğinde fazla dikkat çekmiyordu bu etekler ama bu moda yazın da devam edince başörtülü insanların giyim tarzıyla uyuşmayan bir sonuç ortaya çıktı. Fatih gibi tesettür giyim müşterisine hitap eden bir semtte bile birçok eteğin boyunun kısa olduğunu görmek mümkün. Ya eteği bir beden büyük alıp düşük bel giyeceksiniz ki, bazen bu da yetmiyor ya da almayacaksınız. Mağazalara sorunca, “Müşteri bunu istiyor.” diyor. Ama istediği boyda etek bulamayanlar da çoğunlukta.

Fakir kollar

Eskiden kolluklar vardı. Her rengini bulabiliyordunuz. Nerdeyse bone gibi bir ürün olmuşlardı. Şimdi pek gündemde değiller. Zira bilekleri açıkta bırakan fakir kol bluzları artık kolluk takmadan kullanmayı sorun etmiyor birçok insan. Global markaların yaz-kış her sezon ürettiği fakir kol gömlek tunikler neredeyse klasikleşti. Dahası birçok başörtülü kadın bu kol boylarını özellikle yazın içine body giymek istemediği için modelini çok beğense de almıyor. Tesettür giyime yönelik ürünler satan mağazaların birçoğunda ise kol boylarının yine kısa olduğunu görüyoruz. Tesettürlü insanların ihtiyaçlarına yönelik ürünler satılacağını düşündüğümüz mağazaların da bu ihtiyacı görmezden geldiğini görmek şaşırtıcı. İnsanların bu ürünlerin kısa olmasını artık dert etmemesi de bu durumun sebeplerinden biri muhtemelen.

Pardösü markası bazı firmaların kataloglarında yarım kollu modellerin, gömlek ya da body ürünler kullanılmadan çekildiğini görmek de üzücü.

Liste aslında şallar, fakir kollar ya da midi eteklerle bitmiyor. Birçok farklı detay var konuşulabilecek. Başörtülü insanların da güncel ve güzel giyinmek istemesi çok doğal. İnsani bir durum. Fakat bunu yaparken örtünme ölçüleri artık çok fazla göz ardı ediliyor. Şal moda diye boyunların açıkta bırakılması, küpeli kulakların görünmesi vs. Düşündürücü olan bu görüntülerin hızla benimsenmesi ve gittikçe normalleşmesi…

***

Neler göz ardı ediliyor?

Boyunları ve kulakları açıkta bırakan şal başörtüler.

Fakir kol gömlekler.

Midi boy etekler. Ne uzun ne kısa.

Diz altı etekler de artık başörtülü kadınların kullandığı bir ürün. Ten rengi çorap, diz altı etek ve başörtüsü oldukça çelişkili bir görüntü.

Dar kot pantolonların üstüne giyilen kısa tunikler.

Kuş yuvası gibi birçok iç başörtüsü kullanılarak şişirilen baş bağlama yöntemi. Hem estetik değil, hem de örtünmekten uzak.

Örgü gibi tepeye dolanan başörtüler.

Bone ya da iç başörtüsü kullanmadan saçların önden göründüğü yeni stiller.

Şu an çok moda olan skinny jeanler. Bunlar bildiğimiz tayt gibiler ve kısa tuniklerle kullanılıyor.

Kaynak: zaman gazetesi

Bir Cevap Yazın